Wydawanie decyzji w sprawie wysokości opłaty eksploatacyjnej w razie stwierdzenia, że przedsiębiorca nie dokonał wpłaty należnej opłaty eksploatacyjnej w terminie albo dokonał wpłaty w wysokości innej niż należna

Przedsiębiorca wydobywający kopalinę ze złoża na podstawie koncesji ma obowiązek terminowo uiszczać opłatę eksploatacyjną za kopalinę wydobytą w każdym okresie rozliczeniowym.
Przedsiębiorca samodzielnie ustala wysokość należnej opłaty eksploatacyjnej za okres rozliczeniowy przed upływem miesiąca następującego po tym okresie i wnosi ją bez wezwania na rachunki bankowe gminy, na której terenie prowadzona jest działalność oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie.
Okresem rozliczeniowym z tytułu opłaty eksploatacyjnej jest półrocze liczone odpowiednio od dnia 1 stycznia do 30 czerwca i od 1 lipca do 31 grudnia.
Przedsiębiorca przed upływem miesiąca następującego po każdym półroczu przedstawia organowi koncesyjnemu oraz wierzycielom informację dotyczącą opłaty eksploatacyjnej za wydobytą kopalinę wraz z kopią dowodów dokonanych wpłat na rachunki bankowe wierzycieli w wysokości, odpowiednio: na rzecz właściwej gminy – 60% opłaty ustalonej za to półrocze opłaty oraz na rzecz NFOŚiGW – 40% tej opłaty.
Jeśli wysokość opłaty eksploatacyjnej należnej za dany okres rozliczeniowy nie przekracza 300 zł, obowiązek jej zapłaty nie powstaje, jednak nie zwalnia to z obowiązku przedłożenia informacji określającej ilość wydobytej kopaliny. Obowiązek ten istnieje także w przypadku, gdy przedsiębiorca w danym półroczu nie wydobywał kopaliny (tzw. informacja „zerowa”).
W razie stwierdzenia, że przedsiębiorca nie dokonał wpłaty należnej opłaty eksploatacyjnej w terminie albo dokonał wpłaty w wysokości innej niż należna, organ koncesyjny określa w drodze decyzji wysokość należnej opłaty eksploatacyjnej, stosując stawkę opłaty obowiązującą w okresie rozliczeniowym, którego opłata dotyczy.
Do opłat eksploatacyjnych stosuje się odpowiednio przepisy ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa dotyczące zobowiązań podatkowych. Określone w tych przepisach uprawnienia organów podatkowych przysługują wierzycielom.
Kogo dotyczy Przedsiębiorcy prowadzący działalność gospodarczą polegającą na wydobywaniu kopalin ze złóż na podstawie koncesji uzyskanej w oparciu o przepisy ustaw: Prawo geologiczne i górnicze oraz o swobodzie działalności gospodarczej.
Czas realizacji W ciągu 1 miesiąca, a w przypadku spraw szczególnie skomplikowanych – 2 miesiące.
Wymagane dokumenty
  • Wzór druku informacji określa załącznik nr 1 rozporządzenia Ministra Środowiska z dnia 25 lutego 2015 r. w sprawie wzorów druków informacji dotyczących opłat z zakresu przepisów Prawa geologicznego i górniczego. (Dz. U. 2017 poz. 2126).
    Stawki opłat eksploatacyjnych dla poszczególnych rodzajów kopalin są określone na dany rok w obwieszczeniu Ministra Środowiska w sprawie stawek opłat z zakresu przepisów Prawa geologicznego i górniczego publikowanym w „Monitorze Polskim”.
Opłaty Wydanie przez organ koncesyjny decyzji określającej wysokość opłaty eksploatacyjnej nie podlega opłacie skarbowej.
Tryb odwoławczy Odwołanie od decyzji administracyjnej wnosi się za pośrednictwem organu w terminie 14 dni od daty otrzymania decyzji.
Podstawy prawne
  • Ustawa z dnia 9 czerwca 2011 r. Prawo geologiczne i górnicze (Dz. U. z 2017 r. , poz. 2126 z późn. zm. )
  • Ustawa z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2018 r. , poz. 800 z późn. zm. )
  • Ustawa z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. z 2018 r. , poz. 2096 z późn. zm. )
  • Ustawa z dnia 6 marca 2018 r. prawo przedsiębiorców (Dz. U. z 2018 r. , poz. 646 )
Urząd, w którym realizowana będzie sprawa
Nazwa urzędu
Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego
Referat Geologii
Adres
ul. Kardynała Stefana Wyszyńskiego 1, 15-888 Białystok
Telefon
Fax
Godziny przyjmowania dokumentów
Poniedziałek
08:00  -  16:00
Wtorek
07:30  -  15:30
Środa
07:30  -  15:30
Czwartek
07:30  -  15:30
Piątek
07:30  -  15:30
Sobota
Nieczynne
Niedziela
Nieczynne
Powrót na początek strony