Uchwała nr VII/47
Na podstawie art. 18 pkt 20, art. 89 ust. 1 ustawy z dnia 5 czerwca 1998r. o samorządzie województwa (Dz. U. z 2001r. Nr 142, poz. 1590, z 2002r. Nr 23, poz. 220, Nr 62, poz. 558 i Nr 214, poz. 1806) oraz na podstawie art. 20 ust. 4 w związku z art. 20 ust. 2 i 3, art. 21 ust. 1 pkt 2 i ust. 3 ustawy z dnia 21 czerwca 2001r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminnym i o zmianie Kodeksu Cywilnego (Dz. U. z 2001r. Nr 71, poz. 733 i z 2002r. Nr 113, poz. 984 i Nr 168, poz. 1383) Sejmik Województwa Podlaskiego uchwala, co następuje:
-
Ustala się zasady wynajmowania lokali mieszkalnych wchodzących w skład mieszkaniowego zasobu Województwa Podlaskiego.
-
Zasady, o których mowa w ust. 1, stosuje się odpowiednio do wynajmowania lokali mieszkalnych przez wojewódzkie jednostki organizacyjne.
§ 2.
Ilekroć w uchwale jest mowa o:
-
mieszkaniowym zasobie Województwa Podlaskiego – należy przez to rozumieć lokale mieszkalne stanowiące własność Województwa Podlaskiego oraz lokale pozyskane w sposób określony w § 5 pkt.1;
-
Zarządzie Województwa – należy przez to rozumieć Zarząd Województwa Podlaskiego;
-
ustawie – należy przez to rozumieć ustawę z dnia 21 czerwca 2001r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie kodeksu cywilnego (Dz. U. z 2001r. Nr 71, poz. 733 i z 2002r. Nr 113, poz. 984 i Nr 168, poz. 1383);
-
wynajmującym – należy przez to rozumieć Zarząd Województwa Podlaskiego w odniesieniu do nieruchomości stanowiących mieszkaniowy zasób Województwa Podlaskiego oraz będących we władaniu wojewódzkich jednostek organizacyjnych nie posiadających osobowości prawnej i wojewódzkich osób prawnych.
§ 3.
1. Lokale mieszkalne stanowiące mieszkaniowy zasób Województwa Podlaskiego przeznacza się na:
1) wynajmowane na zasadach ogólnych określonych niniejszą uchwałą;
2) lokale mieszkalne wynajmowane na czas trwania stosunku pracy.
2. Lokale, o których mowa w ust. 1 pkt 1, mogą być wynajmowane na rzecz członków wspólnoty samorządowej Województwa Podlaskiego, którzy stale zamieszkują na terenie Województwa.
3. Województwo Podlaskie może wynająć lokale, o których mowa w § 1, także osobom fizycznym nie wchodzącym w skład wspólnoty samorządowej Województwa Podlaskiego oraz osobom prawnym, jeżeli działalność tych osób związana jest z wykonywaniem przez nie zadań Województwa Podlaskiego.
§ 4.
Lokale mieszkalne, określone w § 3 ust. 1 pkt. 1, wynajmowane są na czas nieokreślony.
§ 5.
Pierwszeństwo w wynajmowaniu lokali wolnych stanowiących mieszkaniowy zasób Województwa Podlaskiego przysługuje:
-
osobom, które uzyskały w trybie odrębnych przepisów pozwolenie na nadbudowę, rozbudowę lub przebudowę pomieszczeń niemieszkalnych na cele mieszkalne w obiektach budowlanych stanowiących mieszkaniowy zasób Województwa Podlaskiego, a prace adaptacyjne wykonały na własny koszt;
-
osobom sprowadzanym do Województwa Podlaskiego lub do danej miejscowości z uwagi na niezbędne potrzeby kadrowe;
-
osobom, które utraciły mieszkanie na skutek klęski żywiołowej, katastrofy budowlanej lub pożaru;
-
osobom opuszczającym dom dziecka w wyniku osiągnięcia pełnoletności;
-
osobom, które są repatriantami powracającymi do kraju z krajów b. ZSRR lub posiadają status uchodźcy w Rzeczpospolitej;
-
osobom, które chcą zamienić wynajmowany lokal mieszkalny na inny mniejszy lokal mieszkalny o takim samym standardzie;
-
emerytom i rencistom wojewódzkich jednostek organizacyjnych – lokale mieszkalne zajmowane przez nich dotychczas bez tytułu prawnego, jeżeli zamieszkują w tych lokalach przez okres co najmniej 5 lat.
§ 6.
1. Oprócz osób, o których mowa w § 5 uchwały, lokale mieszkalne mogą być wynajmowane:
1) osobom o niskich dochodach, które mają niezaspokojone potrzeby mieszkaniowe;
2) osobom o niskich dochodach, które znajdują się w trudnych warunkach mieszkaniowych;
3) osobom wchodzącym w stosunek najmu lokalu mieszkalnego po śmierci najemcy, o którym mowa w art. 691 kc.
2. W przypadku braku możliwości wynajęcia lokali mieszkalnych osobom o których mowa w § 5 i § 6, lokale mieszkalne mogą być wynajęte innym osobom.
§ 7.
-
Przez osoby o niskich dochodach gospodarstwa domowego, o których mowa w § 6, rozumie się osoby, których średni miesięczny dochód na jedną osobę zgłoszoną do wspólnego zamieszkania w okresie 6 miesięcy kalendarzowych poprzedzających datę złożenia wniosku i w okresie 6 miesięcy kalendarzowych poprzedzających datę rozpatrzenia wniosku o zawarcie umowy najmu, nie przekracza 120% najniższej emerytury w domowym gospodarstwie jednoosobowym i 70% najniższej emerytury w domowym gospodarstwie wieloosobowym.
-
Za dochód, o którym mowa w ust. 1, uważa się dochód w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 21 czerwca 2001r. o dodatkach mieszkaniowych (Dz. U. Nr 71, poz. 734 i z 2002r. Nr 216, poz. 1826).
-
Do dochodów, o których mowa w ust. 2, zalicza się dochody uzyskiwane przez wnioskodawcę i członków jego rodziny, zgłoszonych do wspólnego zamieszkania według przepisów cyt. ustawy z dnia 21 czerwca 2001r. o dodatkach mieszkaniowych.
-
Przez osobę o niezaspokojonych potrzebach mieszkaniowych uważa się osobę nie posiadającą tytułu prawnego do innego lokalu.
-
Postanowienia ust. 3 nie maja zastosowania do osób, w stosunku do których orzeczono wyrokiem sądu eksmisję z lokalu oraz do osób, które zbyły lokal mieszkalny w ciągu 5 lat przed złożeniem wniosku o zawarcie umowy najmu lokalu mieszkalnego.
-
Za osobę znajdującą się w trudnych warunkach mieszkaniowych uważa się osobę:
1) zamieszkującą w lokalu, w którym na członka gospodarstwa domowego przypada mniej niż 5 m2 ogólnej powierzchni pokoi, a w przypadku gospodarstwa jednoosobowego – mniej niż 10 m2;
2) zamieszkującą w lokalu nie spełniającym wymogów pomieszczenie przeznaczonego na pobyt ludzi;
3) zamieszkującą w lokalu bez bieżącej wody lub bez wc w lokalu.
7. Ogólną powierzchnię pokoi stanowiącą podstawę do obliczenia powierzchni przypadającej na jednego członka rodziny pomniejsza się o 10 m2, jeżeli w lokalu zamieszkuje
osoba niepełnosprawna poruszająca się na wózku inwalidzkim, posiadająca orzeczenie o całkowitej niezdolności do samodzielnej egzystencji lub dziecko specjalnej troski, wymagające
rehabilitacji. W przypadku zbiegu różnych podstaw uwzględnia się tylko jedną z nich.
§ 8.
1. Z ważnych przyczyn najemcy lokali, wchodzący w skład mieszkaniowego zasobu Województwa Podlaskiego mogą dokonać dwustronnej zamiany wynajmowanych przez siebie lokali mieszkalnych.
2. Do przyczyn, o których mowa w ust. 1, zalicza się:
1) nadmierne zagęszczenie w lokalu, zwłaszcza gdy drugi najemca wynajmuje lokal, którego wielkość przekracza jego potrzeby mieszkaniowe lub którego warunki materialne uniemożliwiają ponoszenie kosztów utrzymania dotychczas zajmowanego lokalu;
2) możliwość uzyskania przez najemcę w drodze zamiany lokalu położonego w pobliżu miejsca pracy;
3) powstanie warunków rodzinnych uzasadniających zmianę miejsca zamieszkania;
4) względy zdrowotne uzasadniające konieczność zamieszkania w innym lokalu.
3. Zarząd Województwa wyraża zgodę na zamianę lokali mieszkalnych w drodze uchwały.
4. Zarząd Województwa odmawia wyrażenia zgody na zamianę lokali mieszkalnych, jeżeli w jej wyniku w jednym z lokali będzie przypadało mniej niż 5 m2 łącznej powierzchni pokoi na jedną osobę zgłoszoną do zamieszkania oraz gdy zamiana lokali narusza interesy Województwa Podlaskiego.
§ 9.
-
Wnioski o wynajęcie lokali mieszkalnych, o których mowa w § 3 i § 5 uchwały, złożone do Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego w Białymstoku, rozpoznaje się w oparciu o kryteria zawarte w niniejszej uchwale.
-
Po rozpoznaniu wniosków, o których mowa w ust. 1, Zarząd Województwa sporządza projekt wykazu lokali mieszkalnych oraz osób, którym lokale mieszkalne mają być wynajęte.
-
Projekt wykazów, o których mowa w ust. 2, podaje się do publicznej wiadomości poprzez ich wywieszenie w siedzibie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego w Białymstoku i określa się w nich termin do składania odwołań od wykazu.
-
Po rozpoznaniu przez Zarząd Województwa odwołań od wykazu, o których mowa w ust. 2, lub po upływie terminu do składania odwołań Zarząd Województwa sporządza ostateczny wykaz lokali mieszkalnych i osób z którymi zawarte zostaną umowy najmu.
§ 10.
Odmowa przez wnioskodawcę zawarcia umowy najmu lokalu mieszkalnego wskazanego w wykazie, o którym mowa w § 9 ust. 4, oraz nie zawarcie umowy najmu lokalu w terminie 14 dni od daty otrzymania zawiadomienia o możliwości zawarcia umowy najmu lokalu mieszkalnego powoduje utratę prawa przez kandydata na najemcę domagania się przez niego zawarcia umowy najmu lokalu mieszkalnego oraz skreślenie tej osoby z wykazu, o którym mowa w § 9 ust. 4.
§ 11.
1. Lokale mieszkalne znajdujące się w budynkach użytkowanych przez szkoły, szpitale, instytucje kultury na cele działalności statutowej mogą być wynajęte dla pracowników tych jednostek, na czas trwania stosunku pracy.
2. W stosunku do osób, o których mowa w ust. 1, zamieszkujących w lokalu mieszkalnym po rozwiązaniu z nimi stosunku pracy, należy przeprowadzić postępowanie zmierzające do odzyskania lokalu.
§ 12.
Wykonanie uchwały powierza się Zarządowi Województwa Podlaskiego.
§ 13.
Uchwała wchodzi w życie w terminie 14 dni od dnia ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Podlaskiego.
Przewodniczący Sejmiku
Województwa Podlaskiego
Zbigniew Karol Krzywicki