Stanowisko Sejmiku Województwa Podlaskiego wobec proponowanych rozwiązań zakładających przeniesienie kompetencji w zakresie tworzenia i organizowania prac wojewódzkich rad dialogu społecznego z marszałków województw na wojewodów z dnia 29 sierpnia 2016r.

Tytuł
Stanowisko Sejmiku Województwa Podlaskiego wobec proponowanych rozwiązań zakładających przeniesienie kompetencji w zakresie tworzenia i organizowania prac wojewódzkich rad dialogu społecznego z marszałków województw na wojewodów z dna 29 sierpnia 2016r.
Data
2016-08-29

Stanowisko

Sejmiku Województwa Podlaskiego

wobec proponowanych rozwiązań zakładających przeniesienie kompetencji w zakresie tworzenia i organizowania prac

wojewódzkich rad dialogu społecznego z marszałków województw na wojewodów

     z dna 29 sierpnia 2016r.

 

 

W odniesieniu do proponowanych zmian ustawy z dnia 24 lipca 2015r. o Radzie Dialogu Społecznego i innych instytucjach dialogu społecznego (Dz.U. z 2015 r. poz. 1240), zwanej dalej ustawą o RDS, zakładających przeniesienie kompetencji w zakresie tworzenia i zapewnienia funkcjonowania Wojewódzkich Rad Dialogu Społecznego z marszałków województw na wojewodów, wyrażamy negatywną opinię na temat proponowanych zmian.

Obecnie obowiązująca ustawa weszła w życie niecały rok wcześniej, tj.15 września 2015 roku i stanowiła realizację postulatu strony społecznej- instytucjonalnego oddzielenia dialogu społecznego na szczeblu centralnym i regionalnym od administracji rządowej.

Wojewódzkie Rady Dialogu Społecznego powstały na bazie Komisji Dialogu Społecznego, działających przy wojewodach. Przeniesienie instytucji regionalnego dialogu społecznego od wojewodów do marszałków województw motywowane było tym, iż marszałkowie województw w sposób najbardziej właściwy, z uwagi na zakres zadań pozostających w obszarze ich kompetencji, większy ogląd lokalnych spraw społecznych, przyczynią się do zorganizowania dialogu społecznego w regionie, a w efekcie do jego zintensyfikowania. Dotychczasowa praktyka pokazuje, że w województwie podlaskim to założenie zostało osiągnięte.

Wojewódzka Rada Dialogu Społecznego w Białymstoku została powołana w grudniu 2015roku i stała się istotnym ciałem debaty o najważniejszych problemach społeczno- gospodarczych regionu. Funkcjonowanie WRDS w Białymstoku w pełni realizuje oczekiwania partnerów społecznych. Nawiązano współpracę z parlamentarzystami naszego województwa, z instytucjami z otoczenia społeczno- gospodarczego w naszym regionie. Do tej pory odbyły się trzy posiedzenia plenarne WRDS, siedem posiedzeń Prezydium, powołano trzy zespoły problemowe. Przeprowadzono dogłębną analizę sytuacji finansowej w podlaskich szpitalach. W najbliższych dniach odbędzie się posiedzenie plenarne poświęcone temu tematowi czyli sytuacji organizacyjnej i finansowej w ochronie zdrowia w naszym województwie. Rada zajmowała się istotnymi dla naszego województwa problemami.

Podkreślenia wymaga zaangażowanie Samorządu Województwa Podlaskiego w organizację prac rady oraz jego aktywne wsparcie dla zapewnienia sprawnego jej funkcjonowania.

Projekt nowelizacji ustawy nie pokazuje nowych źródeł finansowania wydatków związanych z funkcjonowaniem WRDS. Zapis, który mówi: „Wynagrodzenia i koszty (…) są finansowane ze środków budżetu państwa przeznaczonych na działalność urzędu wojewódzkiego”, nie określa nowych form ani nowych, wyższych środków finansowych. Skutkiem tego nie będzie możliwości, zresztą tak jak do tej pory, finansowania delegacji czy wyjazdów członków WRDS niebędących pracownikami urzędu wojewódzkiego. Ustawodawcy powinno zależeć na zlikwidowaniu uciążliwości związanych z funkcjonowaniem obecnie obowiązującej ustawy, a nie na tworzeniu nowych, niedoprecyzowanych zapisami rozwiązań organizacyjnych.

Głównym zdiagnozowanym problemem w funkcjonowaniu rad wojewódzkich jest brak środków finansowych na ich funkcjonowanie. Rozwiązaniem tego problemu powinno być odpowiednie ich zwiększenie stosowne do potrzeb, poprzez zmiany w art. 88 ustawy o RDS, a nie przenoszenie obowiązków w zakresie powoływania i organizowania prac z administracji samorządowej do rządowej.

Wartym podkreślenia jest sposób przeprowadzania zmian, bez jakichkolwiek konsultacji z głównymi zaineresowanymi tj. wojewódzkimi stronami dialogu- źle to wróży na przyszłość.

Wobec powyższego negatywnie opiniujemy zapisy projektu ustawy o zmianie ustawy o Radzie Dialogu Społecznego i innych instytucjach dialogu społecznego w zakresie przeniesienia kompetencji tworzenia i organizowania prac wojewódzkich rad dialogu społecznego z marszałków na wojewodów. Obowiązująca ustawa przewiduje dokonanie oceny ustawy o RDS i ewentualne jej modyfikacje po dwóch latach jej funkcjonowania. Zgodnie z art. 87 ustawy o RDS „w terminie 24 miesięcy od dnia wejścia w życie ustawy Rada Dialogu Społecznego dokona oceny funkcjonowania przepisów ustawy oraz przedstawi Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej rekomendacje zmian w zakresie zwiększenia samodzielności organizacyjnej Rady”. Zatem dopiero po upływie tego okresu będzie można realnie stwierdzić czy WRDS wypełniają swoje zadania ustawowe i skutecznie przyczyniają się do utrzymania pokoju społecznego i rozwoju gospodarczego w regionie. 

 

 

 

Otrzymują:

  1. Pani Elżbieta Rafalska – Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.
  2. Pan Piotr Duda – Przewodniczący Rady Dialogu Społecznego
  3. Pan Józef Mozolewski – Przewodniczący Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego w Białymstoku.

 

 

 

Powrót na początek strony