Odpowiedź na zalecenia pokontrolne NIK
Białystok, 25 kwietnia 2006 r.
OR.II.0911-3/06
Pan
Ryszard Walendzik
Dyrektor Delegatury
Najwyższej Izby Kontroli
w B i a ł y m s t o k u
W związku z otrzymaniem wystąpienia pokontrolnego po przeprowadzonej kontroli wykonania budżetu województwa podlaskiego w powiązaniu z budżetem państwa w 2005 roku, uprzejmie informuję:
Zarząd Województwa Podlaskiego wykorzysta wszystkie uwagi zawarte w protokole z kontroli, który został dostarczony i podpisany w dniu 28.03.2006 r. Wszelkie uwagi i sugestie uwzględniane będą w bieżącej pracy, jak również staną się podstawą do podjęcia rozwiązań organizacyjnych i porządkowych, które w przyszłości wyeliminują niedociągnięcia wykazane w protokole kontroli. Informuję ponadto, że zawarte w protokole ustalenia kontrolne zostały omówione z Dyrektorami Departamentów Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego.
Odnosząc się do zaleceń zawartych w wystąpieniu pokontrolnym informuję:
Ad. pkt 1. Wyegzekwowanie od WZMiUW obowiązku zwrotu do budżetu państwa, uzyskanych dochodów w wysokości 188,1 tys. zł wraz z należnymi odsetkami i wyeliminowanie przypadków nieterminowego przekazywania pobranych dochodów budżetu państwa z tytułu realizacji zadań z zakresu administracji rządowej.
Poleciłem Dyrektorowi WZMiUW zwrot do budżetu państwa dochodów uzyskanych ze sprzedaży energii elektrycznej pozyskanej z elektrowni wodnej na zaporze zbiornika Siemianówka. Nieterminowe przekazywanie pobranych dochodów budżetu państwa z tytułu realizacji zadań z zakresu administracji rządowej dotyczyło jedynie Wojewódzkiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych. Poleciłem Skarbnikowi Województwa Podlaskiego przeprowadzenie rozmowy z Główną Księgową WZMiUW w sprawie właściwej klasyfikacji dochodów wykazywanych w sprawozdaniach z wykonania dochodów, gdyż jedynie to było przyczyną opóźnień w ich przekazywaniu do budżetu państwa. Sytuacja ta miała jedynie miejsce w pierwszej połowie 2005 roku.
Ad. pk. 2.Zaciąganie zobowiązań wyłącznie do wysokości kwot wydatków, określonych w zatwierdzonym planie finansowym Urzędu.
Zasada ta była i będzie przestrzegana. Opisany w protokole kontroli przypadek dotyczy szczególnej sytuacji, który był szczegółowo wyjaśniony przez Skarbnika Województwa Podlaskiego, i wynikał jedynie ze splotu kilku okoliczności. Brak podpisania umowy mógł spowodować dalsze wydatki, związane (być może) z potrzebą ogłaszania nowego konkursu.
Ad. pkt. 3. Ponoszenie wydatków po sprawdzeniu prawidłowości wykonania zadań i ich realizację w terminach ustalonych w porozumieniach, zawartych z organami administracji rządowej.
Zasada ponoszenia wszelkich wydatków po sprawdzeniu prawidłowości wykonania zadania jest zasadą przestrzeganą przy wydatkowaniu wszelkich środków finansowych. W przypadku omawianym na str. 29 -30 protokołu kontroli, a dotyczącym dokumentacji projektowej, sprawdzenia kompletności dokumentacji dokonano z udziałem projektanta. Terminowość realizacji zadań jest troską Zarządu Województwa, niemniej jednak niektóre długotrwałe procedury związane z realizacją zadań są niezależne od woli Zarządu Województwa.
Ad. pkt. 4. Możliwie bieżące wnioskowanie o płatności ze środków Europejskiego Funduszu Regionalnego oraz precyzyjne rozliczanie projektów unijnych.
W ramach realizacji projektów Pomocy Technicznej ZPORR bieżące wnioskowanie o płatność ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego jest możliwe i ma miejsce. Jednak w przypadku niektórych projektów, a w szczególności projektów związanych z refundacją etatów, procedura przygotowania niezbędnych dokumentów jest niezmiernie pracochłonna. Skompletowanie i opisanie całej dokumentacji, przygotowanie zestawień finansowych, tak aby spełniały wymagania i mogły być przekazana do Instytucji Pośredniczącej przy obecnych procedurach (które wciąż ulegają zmianom) jest bardzo czasochłonne.
Po podpisaniu umowy z Instytucją Pośredniczącą dot. realizacji projektów Pomocy Technicznej ZPORR Urząd na bieżąco przystępuje do rozliczania projektów tj. przygotowania Wniosków Beneficjenta o Płatność oraz kompletowania niezbędnych załączników do Wniosku..
Dzięki uproszczeniu procedur dot. rozliczania projektów możliwe będzie skrócenie czasu pomiędzy podpisaniem umowy a odzyskaniem środków.
Ad. pkt. 5. Terminowe i rzetelne sporządzanie sprawozdań budżetowych oraz prawidłowe księgowanie wydatków.
Zobowiązano Głównego Księgowego Urzędu do przestrzegania art.24 ust. 1 ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości w zakresie bezbłędnego prowadzenia ksiąg rachunkowych, stosowania właściwej klasyfikacji budżetowej oraz terminowego sporządzania sprawozdań budżetowych.
Ad. pkt. 6. Rzetelne sporządzanie planu finansowego zadań z zakresu administracji rządowej oraz weryfikowanie projektów planów finansowych jednostek.
Dokonano szczegółowej weryfikacji projektów planów finansowych jednostek budżetowych na 2006 r., na podstawie których sporządzono plan finansowy zadań z zakresu administracji rządowej. Zobowiązano ponadto odpowiedzialnych pracowników do przestrzegania postanowień § 3 ust.5 rozporządzenia w sprawie szczegółowych zasad, trybu i terminów opracowywania planów finansowych zadań z zakresu administracji rządowej.
MARSZAŁEK
WOJEWÓDZTWA PODLASKIEGO
Janusz Kazimierz Krzyżewski